Brak witaminy D3 i jego skutki

Na początek warto rozwiać pewien mit. Witamina D3 w naszym organizmie tak do końca nie jest witaminą, ponieważ zanim substancja ta stanie się aktywna biologicznie, musi być przekształcona w specjalny prohormon o nazwie na tyle skomplikowanej, że nie ma po co jej tu przywoływać. Ten pro hormon może być wytwarzany z witaminy D3 będącej produktem odzwierzęcym, lub z witaminy D2, którą produkują rośliny. Nie ma tu większego znaczenia, która z wersji będzie wykorzystana. Ważne jest, by powstał prohormon, bo bez niego w organizmie pojawiają się poważne problemy. W dalszej części będziemy jednak pisać o witaminie D3, bo ten błąd w praktyce nie jest istotny, a ułatwia zrozumienie całej sprawy.
Krótkotrwały brak witaminy D3

Trwające przez krótki czas niedobory witaminy D3 nie są nazbyt groźne dla organizmu. W praktyce mamy z nimi do czynienia bardzo często, czasami nawet okresowo, co roku. W okresie zimowym, kiedy produkcja własna witaminy D3 mocno spada, mogą pojawić się problemy z kondycją paznokci i włosów. Bardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia jest jednak obniżenie odporności. Niedobór witaminy D3 powoduje, że nasz układ immunologiczny jest dużo mniej skuteczny i łatwiej jest nam złapać wszystkie choroby od zwykłego przeziębienia, aż po nowotwór. Nie wolno tego bagatelizować.
Przewlekły brak witaminy D3

Brak witaminy D3 trwający przez dłuższy okres czasu może mieć już katastrofalne skutki w szczególności dla osób młodych i dzieci. Co gorsze, szacuje się, że około 92% kobiet w każdym wieku posiada zbyt małą ilość witaminy D3 w swoim organizmie. Jeśli deficyt nie jest duży, można spodziewać się występowania stanów zapalnych skóry i przewlekłych zapaleń spojówek. Organizm jest osłabiony i bardziej podatny na infekcje wszelkiego rodzaju.

Bardzo poważny brak witaminy D3 spowodowany jest zazwyczaj czynnikami genetycznymi blokującymi jej naturalną produkcję lub proces wchłaniania substancji z układu pokarmowego. Jeśli mamy do czynienia z takim przypadkiem, możemy spodziewać się zaburzeń układu kostnego. U dzieci rozwija się on nieprawidłowo, dochodzi do krzywicy, a u osób dorosłych pojawia się rozmiękanie kości i osteoporoza. Zwiększa to ryzyko wystąpienia złamań. Braki witaminy wpływają ponadto na pogorszenie słuchu oraz wzroku, mogą występować choroby autoimmunologiczne, a także rośnie ryzyko zachorowania na szereg rodzajów raka. Co więcej, obniżone stężenie witaminy D3 w surowicy stwierdzono także u osób, które cierpią na chorobę Parkinsona oraz stwardnienie rozsiane. Nie ustalono na razie, czy jest to przyczyna czy skutek każdej z tych chorób.